فضاهاي ورودي بناهاي سنتي

مطالب دیگر:
📂دانلود سازمان‌های یادگیرنده 16 ص📂دانلود سر نخ گمشده تبلیغات 21 ص📂دانلود سرمایه فكری شایستگان توسعه شایسته سالاری در سازمانها 15 ص📂دانلود سیستم اطلاعات مدیریت 14 ص📂دانلود سیستم های اطلاعاتی مدیریت 40 ص📂دانلود سیستم های برنامه ریزی منابع سازمانی 12 ص📂دانلود سیستم های تولید انعطاف پذیر 55 ص📂دانلود سیستمها 52 ص📂دانلود سیلو 23 ص📂دانلود سیاستهای مدیریتی📂دانلود سیستم مدیریت LMS📂دانلود سیستم مدیریت یکپارچه LMS 17 ص.DOC📂دانلود شایسه سالاری📂دانلود شركت تجهیزات توربو كمپرسورنفت📂دانلود شركت سهامی خدمات مهندسی آب و برق(نیروگاه) 130 ص.DOC📂دانلود شركت فرش باستان یزد📂دانلود شركت هما تئوری های مدیریت 58 ص📂دانلود شركت پارس خودرو 41 ص📂دانلود شش سیگما چیست؟ 29 ص📂دانلود شناسایی مفهوم مدیریت آموزشی واصول آن📂دانلود طراحی برش عمودی مستطیلی قلب اكستروژن با یك سوراخ 42 ص📂دانلود طراحی صندلی 53 ص📂دانلود طراحی و برنامه ریزی منابع و امكانات ساخت و تولید 54 ص📂دانلود طراحی و محاسبه شاخص های اندازه گیری بهره وری در معاونت توسعه مدیریت و منابع 37 ص📂دانلود طراحی واحد تولید 29 ص
|50477665|pog
نمونه ی دیگری از مجموعه فایل ها با عنوان فضاهاي ورودي بناهاي سنتي آماده دریافت می باشد برای دانلود به ادامه مطلب مراجعه نمایید.

این متن شامل 40 صفحه می باشدبا نگاهي اجهالي به فضاهاي ورودي بناهاي اسلامي ايران خاصه يزد اين موضوع به ذهن خطور مي كند كه وسعت اين فضا و تحليل و حتي معرفي اين فضاها از يك پروژه‌‌ي انفرادي دانشگاهي فراتر رفته و به يك تحقيق علمي با نفرات بيشتر و كار مداوم و دامنه دار تبديل خواهد شد با اين حال من در اين پروژه ي تحقيقي سعي كرده‌ام هم مشاهدات و مطالعات خود را سهيم گردانم و از عكس هاي زنده اي كه خود برداشته ام استفاده نمايم و هم از منابع مرتبط كه از مركز اسناد ميراث فرهنگي يزد بدست آورده ام استفاده نموده و هم چند كروكي از مفاهيم را براي فهم بهتر و ارايه ي دقيق تر تنظيم نمايم انشاءا… كه در اين مهم موفق بوده باشم.


ضمناً ذكر اين نكته واجب است كه تمام تحليل هاي نوشته شده در زير عكس ها برداشتهاي شخصي با توجه به مطالعه ي مبسوط اينجانب راجع به ورودي بناهاي سنتي مي باشد. خلاصه اين كه من اين تحقيق مختصر را به هفت بخش تقسيم نموده و راجع به هر بخش جداگانه توضيح و معرفي نموده ام. و در انتها عكس ها و كروكي ها را با توجه به داشته هايم ارايه نموده ام.پيش درآمد

ما در فضاهاي ورودي ابنيه ي سنتي وقتي به گذشته بر مي گرديم خصوصاً در معرفي ورودي فضاهاي مساجد اوليه فقط به نوعي ورودي بسيار ساده برخورد مي كنيم بنام درگاه يا در گاهي كه در واقع نوعي نماد تعريف ساده ي فضاي داخل و جدا كردن آن از بابت خارج مجموعه بوده است و از لحاظ كاركردي هم فضايي عبوري كه از طريق آن بر مسجد دسترسي پيدا مي كرده اند از جالب آنكه پس از طي قرون و زمانها اين ورودي ساده بر هفت بخش يا سلسله مراتب ورودي كه به شرح آن در پي مي آيد تقسيم شده است.


11 پيش خان ( جلوخان) 12 بيش طاق 13 درگاي 14 هشتي 15 دالان 16 ايوان ( در بعضي بنا) 17 ساباط


حال بعد از معرفي ورودي بناهاي مهم به شرح و بسط هر يك از اين فضاهاي ورودي و اجزاء تشكيل دهنده ي آنها مي رسيم.
بناهاي مهم و ورودي هاي آن

مسجد- مدرسه- هزار (بقعه)- كاروانسرا- باغ- كاخ- خانه – حمام


مساجد: انواع مساجد را از لحاظ خصوصيات ساختماني فضاهاي ورودي به سه گروه مي توان طبقه بندي كرد. 1- مساجد جامع كه فضاهاي ورودي آنها با طراحي از پيش تعيين شده و طراحي شده ساخته شده اند و زمان احداث آنها يا فضاهاي ورودي آنها از دوره ايلخانان به بعد بوده است اين مساجد كما بيش داراي همه يا بيشتر اجزا هاي فضاهاي ورودي و عناصر آنها بوده اند و تمام اصول طراحي و سلسله مراتبي در آنها رعايت شده است. دوم: مساجد بزرگ و متوسطي كه تنها برخي از اجزاي ورودي تكامل يافته دارند كمابيش تمام مساجدي كه دروه هاي ما قبل ايلخانيان ساخته شده اند از اين چنين هستند و سوم اينكه مساجدي كه تمام فضاي ورودي آنها تنها شامل يك درگاه يا يك درگاه و سردر بوده است مانند مساجد صدر اسلام.


اهدافي كه در طراحي فضاهاي ورودي مورد توجه بوده اند و تمام اصول سلسله مراتب و اجزا و عناصر در آنها بكار گمارده شده است را كه تنها در بهترين مساجد از لحاظ فضاي ورودي مي توان يافت بدين شرح است:


1- ورود به صحن (حياط) يا شبستان در امتداد جهت قبله


2- ابتدا ورود به صحن و سپس ورود به شبستان و گنبد خانه ( در مساجد درونگرا)


3- ورود به صحن در امتداد محور تقارن صحن يا در راستاهايي به موازات آن


نكته: در بعضي از مساجد كه ورود به صحن در امتداد محور تقارن بنابر جهت گيري مسجد نسبت به فضاي اطراف معبر ميسر نمي شد اين معضل را با طراي دالان يا دالانيهاي حل مي نموده اند