روش تحقیق - شناخت و بررسی مسائل و مشکلات زنان شاغل

مطالب دیگر:
نمونه سوالات تخصصی کنکور سراسری رشته ریاضیبررسی حالت تعادل و انرژی گیبس در ترمودینامیک و اثرهای فشار و تغییرات فازیآشنایی با هارددیسک، انواع، خصوصیات و مقایسه انها با یکدیگر و مروری بر انواع فایل سیستمهاآشنایی با انواع فیلتر ها و فیلترهای وفقی و کار با MATLABآشنایی با فیلترهای مختلف و محاسبات و طراحی آنهاطراحی در محیط ADS و مشاهده طراحی هاآشنایی با بیمه ها و حقوق بیمه در ایران و بیمه اتکایی و بررسی حسابداری و گزارشهای مالی بیمآشنایی با سیستم ADSL، تجهیزات، خصوصیات، طرزکار و مقایسه آن با dial upطرح درس سالانه تربیت بدنی و اهداف تربیت بدنی و فعالیتها و بازیهای ورزشنقد ادبی، دشواریها ، ابزار و انواع آنتحليل فناوري اطلاعات (IT) و سازمان و ساختار سازماني و بررسی ساختار شرکت سهامی بیمه ایرانبررسي مفهوم «رهبري در جامعه» در آثار رومي با تاكيد بر مثنوي معنويASN.1، امنیت تجهیزات شبکه و امنیت منطقی و آشنایی با شکافهای امنیتی، روشهای حمله به کامپیوآشنایی مختصری با برخی رباتهای خاصمقایسه حساسیت کنتراست عینک و لنز تماسی نرم در افراد 20 تا 30 سال مراجعه کننده به کلینیک چشناسایی و بررسی موانع مدیریت ارتباط با مشتری (CRM) در صنعت مبلمان ایرانبررسی میزان کارآیی آموزش های ضمن خدمت کوتاه مدت فرهنگیان استان اردبیل شهرستان پارس آباد ابررسی انواع موانع پیشرفت زنان در سطوح مدیریتیبررسي رابطه بين هوش هيجاني و خلاقيت در بين دانش آموزان متوسطه نظري منطقه 11 تهرانبررسی خانه گریزی دختران نوجوان، پیشینه، علل و عوامل آنشبکه های تلفن همراه و آشنایی با SMS، EMS و MMSآشنایی با سبک آذری در معماری و نگاهی به مسجد کبود تبریزآشنایی با ورزش بسکتبال، تاریخچه، ورود آن به ایران و قوانین و مقررات بسکتبالآشنایی با PHP، نحوه کار و برنامه نویسی در آن و ترکيب PHP و HTML و سند HTMLبررسی بیماری¬های زنان (سرطان رحم، التهاب و عفونت آندومتر ، واژينيت و ...)
زنان شاغل,مشکلات زنان|50477730|pog
نمونه ی دیگری از مجموعه فایل ها با عنوان روش تحقیق - شناخت و بررسی مسائل و مشکلات زنان شاغل آماده دریافت می باشد برای دانلود به ادامه مطلب مراجعه نمایید.

این متن شامل 51 صفحه می باشداین تحقیق به منظور شناخت و بررسی مسائل و مشکلات زنان شاغل صورت گرفته است.


در این پژوهش 40 نفر از زنان شاغل در مشاغل گوناگون (اعم از: کارمند (دولتی) و آزاد) به طور کاملا تصادفی نمونه گیری شده اند که از قسمت های مختلف شهرستان کرج انتخاب شده اند.


جهت گردآوری داده ها در مورد این شناخت و بررسی، پرسشنامه ای تنظیم شده است که شامل 22 سوال می باشد که این سوالات در رابطه با اهداف پژوهش تنظیم و مشخص شده اند که از قبل سوالاتی در این باره مطرح شده بود. از جمله:


- آیا بین درک سرپرست و میزان تحصلات رابطه وجود دارد؟


- آیا بین مسابقه خدمت و درک سرپرست رابطه وجود دارد؟


- آیا بین شغل همسر – سمت – میزان تفاهم و همفکری با همسر رابطه وجود دارد؟


- آیا بین تعداد فرزندان و ساعات اضافه کار رابطه وجود دارد؟


و ...


که این سوالات و گونه و نحوه پاسخ گویی آنها توسط جداول دو بعدی و سه بعدی مورد بررسی قرار گرفته اند در نهایت نتایج حاصله ذکر شده است.

فصل اولمقدمه


علل کار کردن


بیان مسئله


اهمیت پژوهش


اهداف


فرضیات


سوالات پژوهش


تعریف واژه ها


مسائل و مشکلات زنان شاغل


راهکارهای برای بهبود وضعیت اشتغال زنان شاغلمقدمه:


حیات انسان در جامعه با کار عجین شده است، جانداران دیگر زندگی خود را مدیون مواهب طبیعت و غرایز خویش هستند و بدون تفکر و تلاش ویژه و با استفاده از مواهب طبیعت زندگی می کنند. انسان تنها در دورانی کوتاه از تاریخ در وضعیت صرفا طبیعی زیسته است و به سد جوع قناعت کرده است. بشر از همان سپیده دم تاریخ، با به کارگیری هوش و آگاهی و فعالیت های پیچیده مغزی خویش به ابزارسازی پرداخته است و ماده و طبیعت را به خدمت خود درآورده است. او به آنچه مستقیم در دسترسی داشته است، اکتفا نکرده است و بلکه همواره در تلاش و تکاپو و جست و جو بوده است تا با استفاده از آنچه در دسترس دارد به آنچه در دست ندارد، اما نیاز به آن را احساس می کند دست یابد و بدین ترتیب کار وی هر روز پیچیده تر شده و از مرحله طبیعی و غریزی بیشتر فاصله گرفته است و بدین گونه جنبه فرهنگی کسب کرده است. (توسلی، غلامعباس، جامعه شناسی کار و شغل، صفحه 3)
علل کار کردن:


ارضای نیازهای جسمانی که از طریق کسب پول در مقابل انجام کار حاصل شود، نمی تواند تنها لازم و کافی برای کار کردن محسوب گردد، ارضای نیازهای روانی و اجتماعی نیز از تعیین کننده های علت مهم در اشتغال و نوع آن به شمار می روند. به نظر میننجر (Minniger) (1952) عواملی را که موجب کار کردن می شوند، می توان به شرح زیر برشمرد:


1- کار کردن وسیله ای برای صرف ا نرژی در راه مطلوب است. (حفظ تعادل فیزیولوژیکی)


2- کار کردن وسیله ای برای ایجاد روابط اجتماعی با دیگران است.


3- از طریق کار، فرد خود را جزئی از جامعه محسوب می دارد.


4- از طریق کار کردن، انسان به ارزشیابی توانایی ها و مهارت ها و نیز کشف محدودیت های خود می رسد.


5- کار کردن نشانه ای از بلوغ و بزرگسالی است، یعنی تا زمانی که فرد شغلی به دست نیاورده است، خود را مستقل نمی داند و به عنوان عضوی وابسته به اعضای خانواده با آنها زندگی می نماید.


دانش و ظرفیت علمی نیروی انسانی هر جامعه مهمترین عامل در بهره برداری بهینه از منابع مادی و معنوی و اساسا توسعه فرهنگی و اقتصادی آن جامعه است. بنابراین جامعه هایی که قصد دارند در مسیر توسعه گام بگذارند، باید بتواند از نیروی انسانی خویش اعم از زن و مرد به نحو احسن استفاده کند. زیرا تنها عاملی که سرعت و آهنگ رشد و توسعه اقتصادی – اجتماعی هر کشوری را تعیین می کند، منابع انسانی آن جامعه است.(دان بلانت، مارک جکسون، اقتصاد کار و نیروی انسانی، صفحه 8)


جامعه انسانی متشکل از زنان و مردانی است که در روابط متقابل اجتماعی قرار گرفته است و هم یک از دو جنس، در عین وابستگی متقابل به یکدیگر، نقش و کارکرد ویژه ای را بر عهده گرفته اند. بی تردید زنان به عنوان نیمی از جمعیت تاثیر مستقیمی در پیشرفت و توسعه جامعه دارند و استراتژیهای[1] یک جامعه توسعه یافته بایستی حتما بر مبنای مشارکت فعال هر چه فعال تر بانوان در امور اقتصادی، سیاسی و اجتماعی طراحی گردد. در دیدگاه اسلام و مقررات مربوط به آن، میزان مسئولیت های سیاسی – اقتصادی و اجتماعی بانوان نسبت به مردان به نحو اصولی و واقع بینانه ای دارای تفاوت هایی است که رعایت نکردن آن باعث بروز مشکلات جدی در ساختار جامعه و به ویژه خانواده می شود.


[1]- هدف ها و راهبردهای یک جامعه